Zakup bezpośrednio od producenta z Chin czy od chińskiego hurtownika?

Wbrew pozorom wybór nie jest taką prostą sprawą jak mogłoby się wydawać. Okazuje się, że wybór producenta nie zawsze jest najlepszą opcją. Jeśli planujemy zakup mniejszą ilość towaru (co nie znaczy, że na niską kwotę), lepszym wyborem może okazać się zakup od hurtownika.

Przykład z życia wzięty. Jedna z polskich firm zgłosiła się do nas w celu zakupu markowych mikrofonów video od oficjalnego sklepu producenta działającego na 1688. Już cena wyjściowa odpowiadała zainteresowanemu. Warto tutaj również zaznaczyć, że ów producent oferuje zdecydowanie niższe ceny (zarówno detalicznie jak i hurtowe) na rynku lokalnym niż na rynki zagraniczne, za identyczny produkt 1 do 1. Polski importer zainteresowany był kupnem po kartonie z każdego modelu (łącznie 10 kartonów = 600 sztuk mikrofonów). Skoro sam producent ma swój sklep B2B na 1688 to po co komu zakup od dodatkowego pośrednika? Tak zapewne pomyśli większość. Tymczasem kwotę sumaryczną jaką zaoferował producent za 10 kartonów mikrofonów po negocjacjach stanęła na 61200 CNY (niecałe 35 tys. PLN) + płatna dostawa do naszego magazynu. Jak się okazało, te 10 kartonów było tak małym zamówieniem dla producenta, że u chińskiego resellera, który specjalizował się w asortymencie foto-video, udało się na „dzień dobry” uzyskać cenę niższą o 7 CNY na sztuce, ostatecznie stając na 9 juanach + darmowa dostawa wewnątrz Chin do naszego magazynu. Czyli na zakupie od chińskiego pośrednika udało się oszczędzić aż 5400 CNY (ok 3070 PLN) + free shipping! Sprzedaż 600 sztuk zajmuje polskiej firmie ok 2 miesięcy. Zatem oszczędność w ciągu roku to ponad 18 tys. polskich złotych. 

Jak udało się nam ustalić, aby wskoczyć na takie progi cenowe, które zaoferował chiński hurtownik, polski importer musiałby zamawiać min. 1000 sztuk miesięcznie JEDNEGO MODELU od producenta! Byłoby to nie nieosiągalne dla zainteresowanego ze względu na ogromny koszt zakupu oraz ograniczoną dystrybucję (sprzedaż detaliczna na Allegro oraz sklepie stacjonarnym w małym mieście).

Jak widać na tym przykładzie, wyszukując produkty na 1688 lepiej nie przefiltrowywać wyników wyszukiwania wyłącznie do producentów. Warto zostawić domyślne oferty od wszystkich dostawców: producentów, hurtowników, oficjalnych dystrybutorów i dealerów marki.

Przewiń do góry